Organization

Conference Chair

  • Claudio Sossai (ISIB-CNR, Padova, Italy)

Program Committee

  • Stefano Aguzzoli (Italy)
  • Alain Appriou (France)
  • Nahla Ben Amor (Tunisia)
  • Boutheina Ben Yaghlane (Tunisia)
  • Salem Benferhat (France)
  • Philippe Besnard (France)
  • Isabelle Bloch (France)
  • Gerd Brewka (Germany)
  • Claudette Cayrol (France)
  • Gaetano Chemello (Italy)
  • Carlos Chesñevar (Spain)
  • Laurence Cholvy (France)
  • Agata Ciabattoni (Austria)
  • Giulianella Coletti (Italy)
  • Fabio Cozman (Brazil)
  • Fabio Cuzzolin (UK)
  • Luís Miguel de Campos (Spain)
  • Gert de Cooman (Belgium)
  • James P. Delgrande (Canada)
  • Thierry Denoeux (France)
  • Antonio di Nola (Italy)
  • Marek Druzdzel (USA)
  • Didier Dubois (France)
  • Zied Elouedi (Tunisia)
  • Francesc Esteva (Spain)
  • Paolo Fiorini (Italy)
  • Hector Geffner (Spain)
  • Brunella Gerla (Italy)
  • Massimiliano Giacomin (Italy)
  • Angelo Gilio (Italy)
  • Lluís Godo (Spain)
  • Michel Grabisch (France)
  • Petr Hájek (Czech Republic)
  • Andreas Herzig (France)
  • Eyke Hüllermeier (Germany)
  • Anthony Hunter (UK)
  • Katsumi Inoue (Japan)
  • Gabriele Kern-Isberner (Germany)
  • Ivan Kramosil (Czech Republic)
  • Rudolf Kruse (Germany)
  • Jérôme Lang (France)
  • Pedro Larrañaga (Spain)
  • Jonathan Lawry (UK)
  • Churn-Jung Liau (Taiwan)
  • Paolo Liberatore (Italy)
  • Weiru Liu (UK)
  • Thomas Lukasiewicz (Italy)
  • Pierre Marquis (France)
  • Vincenzo Marra (Italy)
  • Khaled Mellouli (Tunisia)
  • Luís Moniz Pereira (Portugal)
  • Franco Montagna (Italy)
  • Serafín Moral (Spain)
  • Thomas Dyhre Nielsen (Denmark)
  • Kristian G. Olesen (Denmark)
  • Ewa Orlowska (Poland)
  • Odile Papini (France)
  • Simon Parsons (USA)
  • Ramón Pino-Pérez (Venezuela)
  • David Poole (Canada)
  • Henri Prade (France)
  • Maria Rifqi (France)
  • Alessandro Saffiotti (Sweden)
  • Sandra Sandri (Spain)
  • Torsten Schaub (Germany)
  • Romano Scozzafava (Italy)
  • Prakash P. Shenoy (USA)
  • Guillermo Simari (Argentina)
  • Enric Trillas (Spain)
  • Linda van der Gaag (Netherlands)
  • Leon van der Torre (Netherlands)
  • Barbara Vantaggi (Italy)
  • Emil Weydert (Luxembourg)
  • Mary-Anne Williams (Australia)
  • Nevin L. Zhang (HK, China)

Organizing Committee

  • Paolo Bison (ISIB-CNR, Padova, Italy)
  • Claudio Cavaggion (ISIB-CNR, Padova, Italy)
  • Gaetano Chemello (ISIB-CNR, Padova, Italy)
  • Matteo Cristani (Dept Computer Science, University of Verona, Italy)
  • Elisabetta Di Prisco (ECSQARU VERONA 2009, Padova, Italy)
  • Paolo Fiorini (Dept Computer Science, University of Verona, Italy)
  • Massimiliano Giacomin (Dept of Electronics for Automation, University of Brescia, Italy)
  • Gianni Perbellini (ECSQARU VERONA 2009, Padova, Italy)
  • Silvia Zoletto (ISIB-CNR, Padova, Italy)